25 Şubat 2016

İnek Sütü Alerjisi

                               
Maalesef ki 8. ayımızda biz de bu alerjiyle tanıştık ve 9. ayımızda kan tahliliyle anladık.
Gayet normal hayatımız devam ederken, birden Melisa kabızlık çekmeye 3 günde bir sadece fitille uyararak kakasını yapmaya başladı. Daha önce şahit olduğum ve sağda solda yazılanlar gibi ne döküntüsü ne ishali oldu. Bu arada belirteyim; inek sütü alerjisi diye geçse de Melisa'nın alerjisi laktoza değil süt proteine karşı. Hem kendi doktoruyla hem de gastroenteroloji profesörüyle görüştüğüm üzere 5 kalem yiyecek grubu, hala emzirdiğim için, ikimize de yasak. Peki ne bunlar:
1. Yumurta
2. Süt ve süt ürünleri
3. Kabuklu yemişler
4. Kabuklu deniz ürünleri
5. Büyük baş hayvan 
Başta bu 5 gıda maddesini hayatımızdan çıkaracak olsakta ilk 15 gün kesinlikle ama kesinlikle, en azından kabızlık normale girene kadar, tavuk, balık, soya sütü ve eti gibi gıdalardan da yararlanamayacağız. Süt proteini alerjisi keçi sütü, soya sütü ve ete karşı da duyarlılık gösterebileceği için biraz zorluk çekeceğiz. Peki ne yiyeceğiz?
Henüz bu alerjinin nedeni bilinmiyor. Örneğin gıda alerji testinde yumurta sarısına karşı alerjisi görünmese de doktorlar önermiyor. Genellikle daha erken dönemde, annenin yedikleriyle sadece anne sütünden geçtiği daha sık rastlanır bir durum. Stanford Üniversitesi'nin araştırmasına göre bu durum genetik. Yani aile bireylerinde herhangi bi gıdaya karşı alerjisi olan varsa, bebekte hayvansal gıdalara karşı alerjinin çıkma olasılığı çok yüksek. 15 gün bunları yemememizin nedeni, anne sütünden alerjen maddenin tamamen yok olmasını beklemek ve 5-7 gün içinde bebeğin iyileşmeye başlamasını sağlamak. Yapılan araştırmalarda 2 yaşındaki çocuklarda %70, en kötü ihtimalle de 3 yaşındaki çocukların %80 inde geçtiği görülmüş.
Yiyecek olarak kalsiyumca zengin, hayvansal olmayan gıdaları tercih edeceğiz. Her türlü bakliyat, sebze ve meyve tüketilebilir. Özellikle nohut ve bamyada Ca yüksek miktarda bulunuyor. Yasak olmayan tek et kuzu eti. 
Bu 15 günlük sürecin sonunda neler yediğimizi ve neler yaşadığımızı paylaşacağım. Elimden geldiğince tarif ekleyeceğim. Çünkü çok zor bir dönem ve maalesef kısıtlı yiyeceklerle sağlıklı kalmak ve her türlü faydayı sağlamak zorundayız. Bu dönemi yaşamış ve yaşayacak olan herkese kolay gelsin. Zor bir süreç bizi bekliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder